Pm & Startlistor

Välkomna till till första deltävlingen i dannike cupen 2018!

 Plats: Hundspektras utomhusplan i Dannike (vägbeskrivning längre ner)

Kontakt info:  Sandra Glanzén 0768513800, hej@hundspektra.se

  • Tävlingen kommer gå på våran stenmjölsplan som är helt inhängad.
  •  Ni kommer få köra samma bana 2 gånger och bästa resultat tar ni med er till nästa deltävling.

Eftersom det är så få startande i small & XS samt XL & L kommer vi slå ihop de 2 klasserna!

  • Large hoppar på 40 cm och XL 50cm.
  • Xs hoppar 10 och small 20cm

Vi kommer efter sista deltävlingen slå ihop alla poäng och där efter Kora Hundspektras Agilitycups vinnarna i varje storlek Xs/S, M & L/xL!

Relger/Upplägg

Tävlingen kommer att genomföras enligt tävlingsmässiga former, dvs ingen belöning på planen om ni vill räkna ert resultat. Bryr ni er inte om något resultat, så är det naturligtvis fritt fram att belöna under banans gång – men INTE med godis tack.

Fika: Finns möjlighet att köpa fika under dagen. (cola, kaffe, te, chokladbollar mm) OM värdet är med oss så fixar vi även grillad krov  som går att köpa.

 Att tag med:

  • Bur till hunden alternativ går det säkert att ha dem i bilarna!
  • Vatten då vi inte har något än.
  • Något att sitta på

Tidschema

Hoppklassen 1-2 (28 st)

  • Banvandring block 1 19 st kl 11.00
    • Medium, xs – 8 minuter
    • S – 8 minuter
  • Så fort andra banvandringen är klar så startar vi igång med första Medium.
  • Sen kör vi medium, small & xs och sedan börjar vi om Medium, small & xs
  • Banvandring block 2 – 12 st – ca 12.40
    • XL & L – 8 minuter
    • 5 mintuer till första start ca 12,50
    • Klart ca 13,30

Ombyggnation tiLL BLÅBÄRSKLASS cm 15 min, hjälp oss gärna!

Prisutdelning ca 13,45      

Blåbärshopp 28 st som tidigast kl 14.00! 

  • Banvandring: block 1 – 17 st
    • Large & XL – 8 min
    • Small – 8 min
  • Så fort andra banvandringen är klar så startar vi igång med första Large. Vi kör igenom alla och sedan om från början.

 

Block 2 banvandring: ca kl 14,45

  • Xs & Medium 1-6 – 8 minuter
  • Medium 7-14 – 8 minuter
  • Så fort andra banvandringen är klar så startar vi igång med första xs. Vi kör igenom alla och sedan om från början.

 

Efter alla kört så kommer vi ha prisutdelning ca kl 15,45!  =)

Parkering:

Vi har ont om parkeringsplatser så åk gärna tillsammans. Och blåbärshundarna kom gärna inte innan kl 14 :P. För då hinner vi skicka i väg en del klass 1-2 bilar.

Parkeringen närmast planen är i första hand till er som hjälper till som funktionärer =). Men denna parkering är lite så man kan lätt bli instängd om man har bråttom ska man ej stå där.

Startlistor:

Klass 1-2

Del tävling 1
Klass 1-2
Medium: Förare Hund ras
1 johanna Rolex COckerspaniel
2 Milvi Tass D Schnauzer
3 Ann Frasse Lakelandterrier
4 Amanda Me Pumi
5 Christina Hamlet D schnuzer
6 Lina Rocky Cockerspaniel
XS Förare Hund ras
1 Josefine Cotton blandras
2 Linda Devil Phalene
3 Jonathan Candy blandras
Small Förare Hund ras
1 Jeanette Ruth D Schnauzer
2 Maria Kajsa D Schnauzer
3 Lena Coco Parsson
4 Anneli Emma Shelti?
5 Camilla Diego Mittelspitz
6 Edith Lien Cajsa Parsson
7 Charlotte hugo pudel
8 Milvi Zam D Schnauzer
9 Martina Pepsi Jackrussel
10 Jeanette Sigrid D Schnauzer
XL Förare Hund ras
1 Christina C inez Bland
2 Jessica Keep bc
3 Sandra Puma Belgisk vallhund
4 Lotta Rocky Vit hedehund
5 Pernilla Roxy blandras
6 Anders Rolle Mini Aussie
7 Martina Mick BC
8 manuela Theo Bearded Collie
9 Siri Maruscka Borzoi
10 Greta Isa Boxer
11 Sandra Tigra Belgisk vallhund
12 Lotta Balto Vit hedehund
13 Charlotte Zoccer
L Förare Hund ras
1 Anette Tian perro
2 Jeanette Qvick Bc
3 Carl-Mikael min Bc

Blåbärsklass

Del tävling 1
Blåbärs
Large Förare Hund ras
1 Siri Rebel Whipet
2 jessica Wifi Bc
3 Emma Nellie Collie
4 Charlotta Rut Bc
5 Jeanette Qvick Bc
6 Carl-Mikael min Bc
XLarge Förare Hund ras
1 åsa Stickan stor pudel
2 Greta Ica Boxer
3 Lukas Ruben Aussi
Small Förare Hund ras
1 Tina Gini Shelti
2 Camilla Bagheera Mittelspitz
3 Kerstin Stina Ds gårdshund
4 Lena Jindie Parson
5 Karin Viggo jack russel
6 Moa Milo blandras
7 Karin Stina D Schnauzer
8 Milvi Vix D Schnauzer
9 Gintare Yago schipperke
10 åsa Triss mellan pudel
11 Annica Thorax Väskötaspets
Block 2
Xsmall Förare Hund ras
1 Rebecka Vincent Blandras
2 Elisabeth tindra Japans spets
Medium Förare Hund ras
1 Lenka Gulyàs Pumi
2 Linn lycka Staffe
3 Linda Odessa tysk jaktterrier
4 Erica Noora Cockerspaniel
5 Johanna Rolex Cockerspaniel
6 Mattias Yra Mellan pudel
7 Carina Heffa Tollare
8 Felicia Melissa Pumi
9 Elisabeth Milton Japans spets
10 Louise ralf Ds gårdshund
11 Louise Nemo Shelti
12 Sofia Lura Perro
13 Lena Punk Ds Gårdshund
14 Linda Mynta tysk jaktterrier
15 Clara Valle Ds Gårdshund

Lämna en kommentar