Stor tack till våra fina sponsorer! 

Välkomna till våran Agilitycup :D

Tävlingen kommer vara på 3 fredagar med samma tid kl 18.00- ”tills det är slut” (ca 21.)
Alla deltävlingar kommer gå på våran nya fina utomhusplan i Dannike.
Hela Planen kommer vara inhängad och det finns möjlighet att köpa fika. Vi kommer oxå att tända grillen :D

Vi kommer ha 2 svårigheter:
Blåbärsklass passar för hundarna som är från 15 månader och uppåt. Och som inte har tagit någon pinne officellt.
”svårklass ” som kommer vara ca klass 2. Denna klassen kommer alla hinder vara med och är för hundar som är över 18 månader.
Ni kommer få köra samma bana 2 gånger och bästa resultat tar ni med er till nästa deltävling.
Vi kommer efter sista deltävlingen slå ihop alla poäng och där efter

Startordning: DELTÄVLING 2
Blåbärshopp – Small, XS, Medium, Xlarge & Large

Hoppklass – Medium, XL, Large & Small/XS

Vi köra alla storlekar ett varv och sedan får ni en chans till. Bästa resultat räknas! 

VI kommer att Kora Hundspektras Agilitycups första vinnare i varje storlek xs-xL!

Del 1 – 18/8 Klar -Hoppklass & Blåbärs ”hopp”

Del 2 – 1/9
Agilityklass
Tunnelrace

Del 3: 22/9
Hoppklass
Blåbärshopp

Cup Resultat just nu:
Blåbär;
XS:
1: Josefine & Cotton – 5p
2: Linda & Devil – 4 p
3: Annelie & Brownie – 3 p
4: Melissa & Alvin – 2 p
5: Elisabeth & Tindra – 1 p

S
1: Johanna & Melker – 5p
2: Martina & Pepsi – 4 p
3: Linn & Mini – 3 p
4: Ellen & BB:8 – 2p
5: Anna & kaiser – 1p

M
1: Elisabeth & Milton – 5p
2: Ann & frasse – 4 p
3: Annelie & Molly – 3 p

L
1: Jeanette & Qvick – 5p
2: Anette & Affe – 4 p
3: Elin & Jessie – 3 p
4: Annie & Flora – 2 p
5: Emma & Nellie – 1p

XL
1: Jonas & Rolle – 5p
2: Emma & junior – 4 p
3: Ingela & Ludde – 3 p
4: Pernilla & Roxy -2p
5: Manuela & theo -1p

Svårklass:
S
1:Camilla & Bagheera – 5p
2:Jenny & Balder- 4 p

M
1: Ann & Frasse – 5p

L
1: Emma & Adina – 5p
2: Jeanett & Sun – 4 p
3: Rebecca & sansa – 3 p

XL
1: Jeanett & pax – 5p
2: Martina & micke – 4 p
3: Ingela & ludde – 3 p

Hoppklass small
1: Camilla och Bagheera 38.25 v
2: Jenny och balder 58.84 v 5fel

Hoppklass L
1: Emma och Adina 46.12
2: Jeanette och Sun 26.86 5 fel
3: Rebecca och sansa 30.81 10 fel

Hoppklass M
1: Ann och Frasse 38.66 v

Hoppklass XL
1: Jeanette och Pax 26.79 5 fel
2: Martina och Micke 33.56 V
3: Ingela och Ludde 50.44 vv

Blåbär XL
1: Jonas och Rolle 12.13 (snabbast idag!)
2: Emma och junior 13.91
3: Ingela och Ludde 16.07
4: Pernilla och Roxy 18.25
5: Manuela och Theo 27.32 v

Resultat Xs blåbärsklass
1: Josefine och Cotton – 14.09
2: Linda och Devil – 16.85
3: Annelie och Brownie – 17.19
4: Melissa och Alvin -17.31
5: Elisabeth och Tindra- 27.28 v
6. Paulina och Naala – 31.33 vv

Blåbär Large
1: Jeanette och Qvick 12.28
2: Anette och Affe 13.63
3: Elin och Jessie 13.72
4: Annie och flora 13.97
5: Emma och Nellie 24.69
6: Charlotta och Rut 12.94 5fel v

Resultat Medium Blåbär
1: Elisabeth och Milton 17.46
2: Ann och Frasse 17.85
3: Annelie och Molly 21.06 V

Resultat Small Blåbär
1: Johanna och Melker – 13.78
2: Martina och Pepsi – 14.25
3: linne och Mini – 14.56
4: Ellen och BB:8 – 17.09
5: Anna och Kaiser – 26.85
6. Camilla och Diego – 20.22 vv